Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Autorytet wewnętrzny – Autorytet zewnętrzny

Przyjmując, że ludzki mózg jest jak komputer, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowanie, który pozwoli mu prawidłowo pracować. Takim oprogramowaniem dla mózgu są metaprogramy, które filtrują rzeczywistość. W każdej sekundzie dociera do Ciebie tysiące informacji. Nie jesteśmy w stanie odbierać ich wszystkich. Dlatego metaprogramy pełnią rolę sita, które pewne informacje przepuszczają, a inne blokują. Zanim zapoznasz się z konkretnym metaprogramem, warto przeczytać więcej o metaprogramach.

Autorytet wewnętrzny – Autorytet zewnętrzny

Zastanawiałeś się kiedyś jak tworzysz swoją opinię na jakiś temat? Skąd wiesz czy dobrze wykonałeś swoją pracę? Metaprogram autorytet wewnętrzny – autorytet zewnętrzny jest też nazywany wewnętrznym lub zewnętrznym osądem. Możesz budować swoją opinię w oparciu o własne przekonania, doświadczenia lub w oparciu o doświadczenia innych.

Autorytet wewnętrzny

Ludzie z metaprogramem autorytet wewnętrzny posługują się własnymi doświadczeniami, odczuciami, przekonaniamia, wartościami w procesie decyzyjnym. Wybierają wg swoich wzorców. Wiedzą co należy zrobić i nie potrzebują do tego opinii innych. Czasami biorą pod uwagę informacje, które otrzymują od innych, jednak finalnie po ich przeanalizowaniu, sami dokonują wyboru. Będą silnie bronić swojego zdania. Nie są podatne na sugestie. Charakteryzują się mocno ukształtowanym poglądem na świat. Niechętnie go zmieniają, chyba, że sami tak zdecydują. Często narzucają swoje opinie innym, twierdząc, że wiedzą lepiej. Same zmotywują się najlepiej, a gdy ktoś inny będzie chciał to zrobić spotka się z sprzeciwem.

Autorytet zewnętrzny

To wszystkie te osoby, które budują swój światopogląd w oparciu o doświadczenia, opinie, zachowania, odczucia innych. To co sądzą osoby z tym metaprogramem jest mniej istotne od tego co sądzą inni. Łatwiej jest ich zmotywować, niż czekać, aż zrobią to sami. Potrzebują konkretnych instrukcji działania. Nie wystarczy im powiedzieć co należy zrobić, trzeba też dokładnie powiedzieć jak to zrobić, inaczej będę co chwile dopytywać. Co nie znaczy, że wezmą taką opinię za ostateczna. Prawdopodobnie z tym samym pytaniem zwrócą się jeszcze do wielu innych osób. Tacy ludzie nie są pewni swoich decyzji.

Jak rozpoznać jaki masz autorytet?

Najprościej uważnie słuchać. Ludzie z konkretnym metaprogramem używają charakterystycznych dla niego zwrotów:

Autorytet wewnętrzny:

Wiem jak to zrobić.

Po prostu wiem.

Sądzę, że masz racje.

Sprawdzę.

Mam metaprogram autorytet wewnętrzny.

Autorytet zewnętrzny:

Jak mam się dziś ubrać?

Co ugotować?

Proszę najpierw przedstawić mi dane statystyczne.

Jaki mam metaprogram?

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o metaprogramach, te linki mogą być pomocne.

OD – DO

Motywujesz się celem czy problemem?

PROAKTYWNY – REAKTYWNY

Działasz czy czekasz?

OPCJE – PROCEDURY

Potrzebujesz konkretnych procedur, czy wolisz swobodę działania?

ZWIĄZEK – ZADANIE

Ważniejsze jest wykonanie zadania czy odczucia ludzi?

ILE RAZY ?

Ile razy robisz te same błędy?