Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

 

Budowanie ramy rozmowy – NLP

Każdy z nas na swój sposób postrzega rzeczywistość. Obraz świata, który tworzymy w głowie zależy od wielu czynników. Metaprogramy działają nawykowo. Są rodzajem filtrów, które część docierających do nas zewsząd informacji przepuszczają, a część blokują. Przekonania, które sami tworzymy na podstawie naszych doświadczeń lub doświadczeń innych, ukierunkowują nasze działania. Wartości którymi kierujemy się w życiu również mają wpływ na to jakie ustanawiamy ramy otaczającego nas świata.

Co to jest rama?

Rama to nic innego jak nadanie znaczenia pewnym wydarzeniom. Myśląc o pewnej sytuacji, postrzegamy ją w określony sposób, w zależności od tego jakie założenie przyjęliśmy. Zakładając ramę, ograniczamy możliwość widzenia innej perspektywy. W zależności od tego jaką ramę założysz będziesz inaczej postrzegał dane zdarzenie. Zmienią się Twoje odczucia, sposób myślenia i zachowania. Ludzie zakładają ramy cały czas. Nie sposób nie interpretować, a oceniasz poprzez swoje przekonania, wartości i metaprogramy. Ta sama sytuacja będzie postrzegana przez różne osoby w różny sposób, w zależności jaką ramę założą. Patrząc na przejeżdżający stary 30 – letni samochód po ulicy, możesz widzieć tylko samochód, jeśli jesteś osobą, która się nimi nie interesuje. Możesz spojrzeć na niego fachowym okiem miłośnika motoryzacji. Również możesz spojrzeć nieco krytycznie, jeżeli jesteś zakochany w nowych wyścigówkach. Albo okiem kolekcjonera, który jest w stanie docenić każdy szczegół i doskonale zna jego historie. Mechanik z pewnością zwróci uwagę na to jak pracuje silnik i czy przypadkiem nie zostawia plam oleju na jezdni, a sprzedawca będzie się zastanawiał ile na nim może zarobić. Ten sam samochód, ale różne sposoby patrzenia na niego.

Jak budować ramy rozmowy?

Jeżeli zależy Ci na przekazaniu określonego sposobu myślenia swoim rozmówcom stosujesz ramy. Robisz to podczas każdej rozmowy, kierując uwagę słuchaczy w określonym kierunku. Pytając „Jak Ci minął dzień?” zachęcasz do przypomnienia sobie wydarzeń z całego dnia. Komentując słabe przygotowanie fizyczne zawodników, sprawiasz, że Twój rozmówca w jakiś sposób się do tego odniesie. Jeżeli nie skomentuje Twoich spostrzeżeń na głos, na pewno zrobi to w głowie. Hipnotyzer wypowiadając sugestie posthipnotyczną również kieruję Twoją uwagę, tam gdzie chce. Podczas szkoleń dla firm trenerzy, zakładają ramy – „W dzisiejszych czasach tylko skuteczni sprzedawcy osiągają sukces. Poznacie dzisiaj dziesięć technik zamykania sprzedaży.” W tym stwierdzeniu mamy do czynienia z ramą „Uważajcie na szkoleniu”. Inny przykład: „Wczoraj wróciłem ze świetnego szkolenia, będziemy się uczyć nowych technik” – Podobna rama. Budując ramę rozmowy, możemy też zrobić to wprost: „Zwróć uwagę na nasz długofalowy cel”.

Budowanie ramy jest prostą sprawą. O wile trudniej jest przeramować kontekst.