Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

METAPROGRAMY

Nie jesteśmy w stanie przetworzyć natłoku informacji, które docieraj do nas w każdej chwili naszego życia. Przyjmuje się, że ludzki mózg przetwarza od 5 do 9 informacji naraz. Większość informacji zostaje pominiętych. Za te informacje, które do nas dochodzą i te które pomijamy odpowiedzialne są metaprogramy.

Czym są metprogramy?

Metaprogramy służą nam do filtrowania informacji. Można porównać je do sitka, przez które część informacji się przedostaje, a reszta nie dociera do naszej świadomości. Metaprogramy organizują nasze doświadczenia. Pomagają zorganizować naszą wiedzę i ukierunkować nasze potrzeby i działania. Są to pierwotne programy, które kierują naszymi zachowaniami.

„Metaprogramy są jak lampka oliwna, zapalona czyjąś ręką we wnętrzu człowieka. Rozświetla go od środka i jednocześnie rzuca snop światła na drogę, którą idzie on przed siebie” Loreena Space

Metaprogramy to uogólnienia, generalizacje, na podstawie których tworzymy swoją mapę rzeczywistości.

Do czego jest Ci potrzebna wiedza o metaprogramach?

Dzięki znajomości metaprogramów i umiejętności rozpoznawania ich u siebie i innych łatwiej będzie Ci zrozumieć zachowania ludzi. Dlaczego ktoś czeka do ostatniej chwili, a dopiero potem zaczyna działać? Dlaczego wszędzie widzi problemy? Czemu nie widzi tych wszystkich opcji? Umiejętność posługiwania się metaprogramami pomaga lepiej komunikować się z ludźmi. Jesteś świadomy ich zachowań i wiesz jak do nich trafić.

Oprócz tego znajomość metaprogramów pomoże Ci w zwiększeniu swojej skuteczności:

Będziesz łatwiej przyswajał wiedzę.

Zrozumiesz to, w jaki sposób dotychczas podejmowałeś decyzje.

Z łatwością rozpoznasz w jaki sposób inne osoby przetwarzają informacje.

Nauczysz się tak formułować wypowiedź, by była zrozumiana dla innych (zwłaszcza dla tych, do których teraz jest Ci trudno trafić).

Zwiększysz swoją elastyczność w działaniu.

Jaki mam metaprogram?

W poniższych linkach znajdują się opisy poszczególnych metaprogramów. Są one od siebie niezależne, jednak niektóre często występują wspólnie. Czytając każdy z artykułów, sprawdź jaki masz metaprogram. Na którym końcu wykresu jesteś, a może gdzieś pośrodku.

OD – DO

Odpowiadający za motywację, z to jak postrzegasz świat. Czy chcesz uniknąć problemu, czy dojść do celu?

PODOBIEŃSTWA – RÓŻNICE

Widzisz podobieństwa czy różnice? Dla jednych niektóre rzeczy będą zupełnie różne, mimo że inny jest tylko drobny szczegół.

PROAKTYWNY – REAKTYWNY

Czy podejmujesz działanie od razu, czy czekasz?

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Ważniejsze dla Ciebie jest to co Ty sądzisz, czy to co sądzą inni?

ILE RAZY?

Ile razy będziesz robić tak samo, zanim zmienisz taktykę?

OGÓŁ – SZCZEGÓŁ

Ważny jest dla Ciebie ogólny obraz, czy szczegółowy?

OPCJE – PROCEDURY

Zauważasz nowe opcje, czy sztywno trzymasz się procedur?