Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Od Problemu – Do Celu

Metaprogramy to nabyte podczas życia wzorce, za pomocą których postrzegamy otaczający nas świat. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Metaprogram OD – DO, często nazywany również „Unikanie – Dążenie” jest jednym z najważniejszych metaprogramów. Dotyczy motywacji. Zastanawiałeś się kiedyś jak się motywujesz? Co sprawia że bierzesz się do pracy z zapałem? A może należysz do tych osób, którym ciężko się wziąć do pracy? Na stronach internetowych, filmach, w mediach społecznościowych związanych z rozwojem osobistym na okrągło przewijają się motywujące cytaty. Ich twórcy zachęcają, żeby wyznaczyć cel i do niego dążyć. Większość z nich nie mówi jak to zrobić, tylko nakłania nas do pozytywnego myślenia, do wiary we własne siły i że jak tylko będziemy chcieli i uwierzymy to osiągniemy cel. Większość z nas czuje przesyt tego trendu. Co więcej, do większości z nas te hasła nie trafiają. Nie dlatego, że nie chcemy lepszego życia, tylko dlatego, że stwierdzenia te są sformułowane w sposób, który automatycznie odrzucamy. Odpowiedzialny jest za to metaprogram OD.

Metaprogram OD (Unikanie):

Ludzie z metaprogramem na OD, wszędzie widzą zagrożenia i problemy. Motywacje do działania daje im nie osiągnięcie celu, lecz uniknięcie problemu. Gdy już zabiorą się do działania, robią to na ostatnią chwilę. Wtedy kiedy już nie mają wyjścia i muszą to zrobić. Gonią ich terminy, grozi im zwolnienie z pracy i czyha na nich całe zło tego świata. Nie motywuje ich możliwość awansu, ale brak jego uzyskania. Nie pracują po to, żeby mieć pieniądze, tylko żeby nie odczuwać ich braku, lub nie żyć w biedzie. Osoba na „OD” najpierw sprawdzi co może się nie udać, następnie zabezpieczy się na wszystkie możliwe sposoby i dopiero potem zacznie działać. Ludzie z tym metaprogramem szczególnie upodobali sobie słowo „NIE”. Gdy uznają, że coś może się nie udać (a uznają tak bardzo często), są w stanie wywrócić wszystko do góry nogami i zacząć od nowa. Potrafią z niezwykłą skutecznością wynajdować problemy, żeby się na te okoliczności zabezpieczyć w przeciwieństwie do osób z metaprogramem DO.

Metaprogram DO (dążenie, KU)

Ludzie z tym metaprogramem w zasadzie nie mają problemów. Nie zastanawiają się co może pójść nie tak, bo niby po co? Przecież na pewno wszystko się świetnie ułoży. Widzą szanse i możliwości. Motywacje do działania daje im osiągnięcie celu, a nie uniknięcie problemu. Działają powoli i schematycznie. Krok po kroku, prosto do celu. Podczas, gdy Ci na OD, są w stanie wywrócić wszystko do góry nogami, ludzie z metaprogramem DO (KU), trzymają się swojego raz obranego kursu.

Zwroty jakich używają unikający problemów:

To nie może się nie udać

Nie jest źle

To nie rozwiązuje naszych problemów

Musimy się zabezpieczyć

Zwroty jakich używają dążący do celu:

To na pewno się uda

Jest dobrze

To szkolenie daje nowe możliwości

Wygląda na to, że wszystko jest w porządku

Możesz też zapoznać się z innymi metaprogramami:

PODOBIEŃSTWA – RÓŻNICE

Czy dostrzegasz, że coś jest podobne, czy raczej to czym się różni?

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Skąd wiesz czy dokonałeś dobrego wyboru?

ILE RAZY?

Kiedy zmienisz sposób działania?

PROAKTYWNY – REAKTYWNY

Czekasz czy działasz?

OGÓŁ – SZCZEGÓŁ

Dostrzegasz ogólne koncepcje, czy skupiasz się na szczegółach?