Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Ogół – Szczegół

Metaprogramy określają sposób w jaki pobieramy i przetwarzamy informacje. Są filtrami percepcji, przez które w sposób nawykowy odbieramy rzeczywistość. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Patrzysz ogólnie czy szczegółowo?

Jakbyś miał opowiedzieć o swoich wakacjach, jaka to by była opowieść? Może taka, w której każdy szczegół się liczy, włącznie z chwilą, gdy podjąłeś decyzje, że czas odpocząć. Potem opowiesz jak kupiłeś bilet, w jaką walizkę zapakowałeś rzeczy, nie pomijając faktu jakie dokładnie to były rzeczy. Opowiesz nam ile trwał lot i co jadłeś w samolocie. Wystrój i położenie hotelu też będą miały kluczowe znaczenie, tak jak potrawy serwowane na śniadanie, obiad, kolacje i oczywiście lunch. A plaża jaka była? Piaszczysta czy kamienista? Jak minął Ci pierwszy dzień? A jak kolejny i jeszcze następny? Czy poznałeś ciekawych ludzi? Jeżeli tak, warto ich szczegółowo opisać. A jak minęła podróż powrotna? Ile czasu leciałeś?

A może powiesz po prostu, że byłeś tydzień na Majorce i było fajnie?

Szczegóły mają znaczenie

Dla osób z metaprogramem szczegółowym, ogólne informacje są mało konkretne. Nie można się z nich niczego dowiedzieć. Osoby takie potrzebują konkretnych informacji. Muszą dostać szczegółowe instrukcje. Co należy zrobić w pierwszej kolejności, co później i co na koniec. A najlepiej jakby wszystko zostało określone w czasie. Dopiero jeśli dostaną wystarczającą ilość informacji, są w stanie stworzyć z nich ogólny, ogólniejszy obraz całości. Sprawdzają się w zadaniach wymagających konsekwentnego realizowania poszczególnych kroków.

Ważniejsza jest ogólna wizja

Taki sposób rozumowania jest niezrozumiany dla osób patrzących globalnie. Oni muszą najpierw nakreślić ogólną wizję, a potem będą się zastanawiać jak do niej dojść. Ludzie z tym metaprogramem mają dużą łatwość z przeskakiwaniu z tematu na temat, nie wdając się przy tym w zbędne szczegóły. Najlepiej mówi im się ogólnie o dużych zbiorach informacji. Jeżeli będziesz chciał im szczegółowo coś opowiedzieć jak pierwszy urlopowicz, to albo ich zanudzisz albo zdenerwujesz. Ludzie o nastawieniu ogólnym są dobrzy w planowaniu – nakreślają ogólną wizje i tworzą do niej odpowiednią strategię. Ogólarze często używają generalizacji.

Jak mówią ogólarze?

Jaka jest ogólna koncepcja?

Każdy to wie.

Najważniejsze to mieć ogólny pogląd na sprawę, prawda?

Język używany przez szczególarzy.

Jakie są konkrety?

Opowiedz mi o wszystkich szczegółach.

Najpierw poszedłeś na spacer, tak? Gdzie konkretnie?

Metaprogramów jest więcej, a linki do opisów znajdziesz poniżej:

OD – DO

Zwracasz uwagę na to co chcesz osiągnąć, czy na to czego chcesz uniknąć?

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Skąd czerpiesz opinie? Ze swoich doświadczeń, czy z doświadczeń innych?

ZADANIA – ZWIĄZEK

Jesteś nastawiony na zadania czy na relacje z ludźmi?

PROAKTYWNY – REAKTYWNY

Działasz czy czekasz, aż ktoś zadziała?

ILE RAZY?

Ile razy będziesz walił głową w mur, zanim go obejdziesz?

PODOBIEŃSTWA – RÓŻNICE

Zazwyczaj widzisz więcej cech wspólnych czy różnic?