Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Podobieństwa – Różnice

Metaprogramy to filtry, za pomocą których odbieramy rzeczywistość, organizujemy doświadczenia i działamy wg utartych schematów. Warto przeczytać o metaprogramach – jednym z głównych odkryć NLP.

Poniżej opiszę szczegółowo jeden z nich. Warto pamiętać, że nie ma ani dobrych, ani złych metaprogramów. Są to sposoby patrzenia na świat, które nabyliśmy na przestrzeni naszego życia.

Podobieństwa / Różnice

Jest to jeden z kluczowych metaprogramów. Dotyczy dokonywanych porównań. Patrząc na różne przedmioty możesz zwracać uwagę na to czym się różnią lub jakie mają cechy wspólne.

Różnice:

Osoby, które doszukują się różnic, będą zaczynały porównanie od szukania niezgodności. Będą analizowały sytuację tylko po to, żeby znaleźć jakieś różnice, coś czego brakuje. Często wdają się w wymianę argumentów, wszak każdy pogląd może być w jakimś stopniu inny, niż ich własny.

Podobieństwa:

Osoby z tym metaprogramem łatwiej zauważają podobieństwa, niż różnice. Poznając nowe rzeczy szukają cech wspólnych z już dobrze znanymi. Zazwyczaj takie osoby nie lubią zmian. Nie lubią zmieniać swoich podglądów. Dobrze czują się, gdy sytuacja jest stabilna. Szybko generalizują i formułują założenia. Nie lubią się wyróżniać. Wszystko to co znane sprawia, że czują się bezpiecznie. Takie osoby niechętnie będą zmieniać pracę. Zdecydowanie wolą stabilność.

Osoby dostrzegające głównie różnice często używają takich zwrotów:

To spotkanie niczym się nie różni od poprzedniego.

On zachowuje się inaczej niż wczoraj.

Nikt inny tego tak nie zrobi.

Od osób nastawionych na podobieństwa możesz usłyszeć:

To szkolenie jest takie samo jak poprzednie.

W naszej firmie wszyscy uważają, że…

Ale oni są do siebie podobni.

Pamiętaj, że metaprogramy nie muszą być skrajne. Nie musisz być albo na 100% na podobieństwa, albo na 100% na różnice. Możesz mieć lepiej rozwinięty jeden metaprogram od drugiego lub znajdować się pośrodku skali, na której jednym końcu są podobieństwa, a na drugim różnice. W poniższych linkach znajdziesz opisy innych ważnych metaprogramów.

OD – DO

Ten metaprogram w głównej mierze odpowiada za motywacje.

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Dowiesz się w jaki sposób tworzysz swoją opinię?

ILE RAZY?

Ile razy będziesz wykonywał działania, które nie przynoszą efektu, zanim coś zmienisz?

OPCJE – PROCEDURY

Czy jesteś nastawiony na opcje czy trzymasz się procedur.

PROAKTYWNY – REAKTYWNY

Ten metaprogram dotyczy działania.

OGÓŁ – SZCZEGÓŁ

Patrzysz globalnie, czy fragmentarycznie?