Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Pozycje percepcyjne


– Ona mnie w ogóle nie rozumie!

– A Ty ją rozumiesz?

Postrzegamy świat przez swój pryzmat. Większości z nas nie obchodzi co myśli druga osoba, tym bardziej co czuje. Nie potrafimy wczuć się jej sytuacje. Niestety, bo to od naszego poziomu współodczuwania, zależy czy będziemy się przytulać, czy pójdziemy na noże.

 

Zmiana pozycji percepcyjnych daję możliwość zmiany perspektywy. Zmieniają się emocję, pojawia się nowy punkt widzenia, wyostrza zmysł obserwacji. Wyróżniamy 3 główne pozycje percepcyjne:

Pierwsza Pozycja percepcyjna (asocjacja)

Chłopiec w pierwszej pozycji percepcyjnej

To pozycja którą przyjmujemy najczęściej. Patrzymy na świat swoimi oczami, odczuwamy własne emocje i jesteśmy skupieni na sobie. Tylko w tej pozycji doświadczasz własnych uczuć i myśli – w pozostałych pozycjach jest to niemożliwe. Oglądasz rzeczywistość z pozycji swoich przekonań, doświadczeń i wartości. Nie przekładasz dobra innych ponad swoje. Twardo stąpasz po ziemi. Możesz też poczuć osobistą moc oraz spełnienie.

Druga Pozycja percepcyjna

W tej pozycji stawiasz się na miejscu drugiej osoby. Pozbywasz się własnych emocji, przekonań, wartości i wchodzisz w buty swojego rozmówcy. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej się komunikować, odczuwasz to co on, widzisz świat z jego perspektywy. Stawiasz się na jego miejscu i zachowania, które były wcześniej dla Ciebie niezrozumiałe, nagle zyskują sens. Wiesz czemu tak postępuję i w co wierzy. Widzisz samego siebie z perspektywy drugiej osoby. Umiejętność wchodzenia w tę pozycję jest niezbędna, jeżeli zależy nam by dogadać się z naszym rozmówcą.

Trzecia Pozycja percepcyjna – Meta Pozycja

Meta-Pozycja pozwala odciąć się od emocji, spojrzeć z boku na rzeczywistą sytuacje. Przyjmować bezkrytycznie to co się dzieję, nie oceniając. Wejście w tę pozycję pozwala patrzeć bezkrytycznie na siebie i innych ludzi. W tej pozycji, widzisz siebie samego, tak jakbyś oglądał film. Meta-Pozycja została dobrze zobrazowana w filmie „Siła spokoju”, gdy główny bohater, obserwuję siebie i swoich kolegów, słysząc ich myśli.
Są jeszcze dwie pozycje percepcyjne dające spojrzenie na takie systemy, jak rodzina, lub różne organizacje, a także możliwość spojrzenia na wszystko z perspektywy wszechświata. Jednak znajomość tych pozycji nie jest, aż tak istotna jak pierwszych 3 pozycji.

Zmiana pozycji patrzenia jest przydatna, gdy ponoszą nas emocje, chcemy się zdysocjować od konkretnej sytuacji, lub chcemy okazać współczucie. To tylko niektóre z zastosowań pozycji percepcyjnych. Aby nauczyć się płynnie je zmieniać, nie wystarczy tylko przeczytać o nich, ale trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.