Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Proaktywny – Reaktywny

Metaprogramy to filtry percepcji, przez które postrzegamy otaczający nas świat. Stosujemy je w sposób nawykowy. O metaprogramach więcej możesz przeczytać tutaj. Żeby jednak skutecznie nauczyć się je rozpoznawać, dopasowywać swój język do metaprogramów rozmówcy i wiedzieć jak wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości, warto wybrać się na szkolenie NLP.

Jesteś proaktywny czy reaktywny?

Najprościej rozróżnić osobę proaktywną od reaktywnej po działaniu. Proaktywni działają, nie znoszą bierności. Cały czas chcą być w ruchu. Biorą odpowiedzialność za to co się dzieje wokół. Nie chcą pozostawić ślepemu losowi rozwoju wypadków. Czują się odpowiedzialni za zaistniałą sytuację, zazwyczaj nie szukają winnych wokół siebie. Takie osoby inicjują działanie. Nie czekają na reakcję innych, tylko sami dają sygnał do startu. Takie osoby szybciej podejmują decyzje, nie czekają, aż ktoś za nich zdecyduje.

Reaktywni to Ci co lubią się zastanawiać. Zanim zaczną, wszystko dokładnie przeanalizują. Podjęcie działania zajmuje im wiele czasu – przecież jest tyle różnych możliwości. Zazwyczaj uważają, że rzeczy dzieją się bez ich udziału, więc lepiej nie podejmować wysiłku, bo i tak to nic nie zmieni. Osoby reaktywne są tak zajęte myśleniem, że zapominają o tym, że warto coś zrobić. Reaktywnych dobrze opisać można za pomocą słowa „lenistwo”. Wolą, żeby to inni za nich zdecydowali, żeby to inni powiedzieli im co mają robić i wyznaczyli im plan, a i tak nie ma gwarancji, że to zrobią. W końcu czekają na właściwy moment, który może nigdy nie nadejść. Mają problem z dokonaniem wyboru, podczas gdy proaktywni długo się nie zastanawiając po prostu działają.

Jak mówią proaktywni?

Proaktywni, jak pisałem wcześniej, biorą odpowiedzialność na siebie. Również w wypowiadanych zdaniach możemy to usłyszeć:

Zdecydowałem, że wyjdę wieczorem ze znajomymi.

Wybieram tę opcję.

Tworzę nowy projekt.

Mogę z Tobą pójść.

W wszystkich tych przypadkach decyzyjność należy do nadawcy słów.

Zwroty, których używają reaktywni

Zdecyduj za mnie.

Nie wiem jakie szkolenie wybrać.

Nie jestem w stanie tak żyć.

On doprowadza mnie do szału.

Gdyby do mnie zadzwonił, od razu poczułbym się lepiej.

Osoby reaktywne oddają sprawczość innym. Uzależniają swoje samopoczucie od tego co zrobią inni. Godzą się na zaistniałą sytuację uznając, że nie mają na nią wpływu.

Metaprogram proaktywny i pozytywne myślenie są do siebie zbliżone, ale nie oznacza to, że osoba proaktywna nie może myśleć negatywnie. Być może podejmuje działania, ale uważa, że i tak nic z tego nie będzie. Tak jak osoba reaktywna myśląca pozytywnie, wierzy, że wszystko będzie dobrze, lecz nic w tym kierunku nie robi.

Jeżeli chcesz poznać inne metaprogramy, poniżej znajdziesz do nich odnośniki.

OD – DO

Jak się motywujesz? Widzisz problemy i zagrożenia czy szanse i możliwości?

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Skąd czerpiesz wiedzę o świecie?

OGÓŁ – SZCZEGÓŁ

Ważniejszy jest ogólny obraz czy szczegółowy?

ILE RAZY?

Za którym razem zmieniasz sposób działania?

OPCJE – PROCEDURY

Szukasz nowych opcji, czy trzymasz się procedur?