Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Zmiana znaczenia. Przeramowanie – NLP

Słyszałeś kiedyś zdanie, że nie należy oceniać czyjegoś zachowania. Że najpierw powinniśmy się znaleźć w jego skórze, żeby móc się wypowiedzieć. Problem polega na tym, że nie wiesz jak znaleźć się w czyjejś skórze, chyba, że byłeś na szkoleniach NLP. Dlatego oceniamy, poprzez pryzmat swoich przekonań, wartości wzorców kulturowych. Gdy ktoś ziewa, często interpretujemy to jako znudzenie. Gdy ktoś się wierci na krześle, zapewne jest nerwowy. Oceniamy, po tym co nam się wydaje. Prawda może być zupełnie inna, ale z prawdą jest tak, że każdy ma swoją.

Jakie znaczenie nadajesz?

Tak jak nadajemy znaczenie określonym zachowaniom, tak samo robimy z wydarzeniami które zachodzą. Jeżeli zapomniałeś z domu paszportu i przez to nie poleciałeś z ukochaną na wymarzone wakacje, przeżywasz rozczarowanie (jeżeli ukochana nie urządzi Ci piekła). Jednak gdy po kilku godzinach obejrzysz w wiadomościach, że samolot, którym miałeś lecieć rozbił się przy lądowaniu, wtedy zamiast rozczarowania czujesz wielką ulgę. Zwolnienie z pracy dla wielu ludzi jest tragedią. Nie wiedzą co będzie dalej, zamartwiają się, często popadają w depresje. Gdy po kilku miesiącach znajdą pracę w której lepiej zarabiają, pracują z fajnymi ludźmi, a szef zamiast karać tak jak w poprzedniej, dodaje skrzydeł, twierdzą, że poprzednie zwolnienie było najlepszą rzeczą jaka im się przydarzyła.

Każdej sytuacji możesz nadać dowolne znaczenie. Jeśli zostałeś zdradzony normalnym jest, że cierpisz. Możesz cierpieć cały czas i przeżywać rozstanie jeszcze wiele lat. Możesz też uznać tę zdradę za koniec związku w którym i tak nie byłeś szczęśliwy i zacząć układać sobie nowe życie. Brak deszczu będzie złą informacją dla rolnika, który liczy na duże zbiory. Ten sam brak deszczu będzie pozytywną informacją dla wczasowiczów przebywających nad morzem. Znaczenie każdego zdarzenia zależy od ram w jakich je umieszczamy.

Znaczenie wpływa na emocje.

Pewnie przeżyłeś w życiu trudne momenty. Być może większość z nich, widziałeś w czarnych barwach. Przemyśl jak możesz zmienić znaczenie tych wydarzeń. Jak już to zrobisz sprawdź jak zmieniają się Twoje emocje. Kieruj się tym co pozytywnego może przynieść Ci ta sytuacja.