Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Związek – Zadanie

Metaprogram Związek – Zadanie jest jednym z kilkunastu, które opsuję. Jest ich więcej, ale uznałem, że znajomość tych podstawowych, absolutnie wystarczy, żeby skutecznie się komunikować. Metaprogramy to filtry percepcji za pomocą, których odbieramy to co nas otacza. Dzięki umięjętnemu ich rozpoznaniu i dostosowaniu swojego języka do języka rozmówcy, łatwiej będziesz mógł zbudować porozumienie z drugim człowiekiem. Warto abyś najpierw zapoznał się z TYM artykułem, a dopiero potem, zaczął poznawać konkretne metaprogramy.

Co jest ważniejsze? Związek czy zadanie?

Żeby rozpoznać ten metaprogram potrzebne jest jakieś zadanie i ludzie, którzy mają je wykonać. Osoby nastawione na zadanie, będą się z nim silnie identyfikować. Będzie one dla nich najważniejsze. Wszystkie inne rzeczy zejdą na drugi plan. Nieważne, że zespół się rozsypie, że niektórzy z jego członków będą czuć się źle – ich będzie interesowało to, żeby terminowo i dobrze wywiązać się z powierzonego im zadania. Dla takich osób ważny jest uzyskany rezultat i skuteczność podejmowanych działań.

Osoby z przeważającym metaprogramem „ludzie” chcą budować synergie. Uważają, że są odpowiedzialni za podtrzymanie zespołu, nawet kosztem wykonania projektu. Gdy pojawiają się problemy bardziej skupiają się na ludziach, niż na aktualnie realizowanym zadaniu. Takie osoby chcą być częścią grupy, chcą czuwać nad spójnością zespołu. Interesuje ich jak czują się inni, jakie mają problemy, liczą się z ich zdaniem. Potrzebują pracy, w której istotne jest kształtowanie i utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi.

Zwroty których używają zadaniowcy.


Chcę wam uświadomić, że musimy zwiększyć tempo pracy.

To trzeba zrobić.

Przedstawię wam zadania, które są do zrobienia. Może nam się to nie podobać, ale trzeba je wykonać.

Zwroty związkowców.

Jak się dzisiaj czujecie?

Co nas najbardziej interesuje?

Co o tym sądzicie?

Inne metaprogramy:

OD – DO

Metaprogram dotyczący motywacji. Czy do działania motywuję Cię chęć uniknięcia problemów, czy chęć osiągnięcia celu?

AUTORYTET WEWNĘTRZNY – AUTORYTET ZEWNĘTRZNY

Skąd bierzesz przekonanie o tym jak jest? Ważniejsze są Twoje doświadczenia czy innych?

PODOBIEŃSTWA – RÓŻNICE

Widzisz podobieństwa czy różnice?

PROATYWNY – REAKTYWNY

Działasz czy czekasz aż się zadzieje?

OGÓLNY – SZCZEGÓŁOWY

W tej sprawie ważniejszy jest ogólny obraz czy konkretne szczegóły?