Śreniawitów 3/55, 03-188 Warszawa

Szkolenia NLP

Znajdziesz tu podstawowe informacje o NLP. Co to jest NLP? Jakie były jego początki i na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie NLP.


Co to jest NeuroLingwistyczne Programowanie?


NLP łączy 3 obszary:

· Neuro – dotyczy umysłu, myślenia i odczuwania

· Lingwistyczne – w jaki sposób mówimy, jakich słów używamy i jak to wpływa na nasze zachowania

· Programowanie – strategie prowadzące do konkretnych rezultatów.

NLP to szereg wzorców i strategii mających na celu poprawę jakości życia.


Jak powstało NLP?


Richard Bandler będąc już licencjonowanym filozofem, na początku lat 70. pracował u twórcy terapii Gestalt, Fritza Perls’a. Był odpowiedzialny za nagrywanie sesji i wykładów. Przyglądał się jak pracuje Perls i Virginia Satir – terapeutka rodzinna. Obserwując ich pracę Bandler zauważył cechy wspólne w tym co robią. Zarówno Perls, jak i Satir byli niezwykle skuteczni w przeciwieństwie do większości terapeutów. Zafascynowany Bandler wyczynami swoich nauczycieli, postanowił stworzyć skuteczny model komunikacji. Nie wiedział jednak jak się do tego zabrać. Frank Pucelik, do którego Bandler zwrócił się po pomoc skontaktował go z profesorem lingwistyki Johnem Grinder’em. Wspólnie stworzyli Meta-Model wzorując się na pytaniach zadawanych podczas terapii przez Fritza Perls’a i Virginie Satir. Meta-Model opisali w książce „Struktura Magii”. Wtedy też zwrócili na siebie uwagę Gregory’ego Batesona, który skontaktował ich z wybitnym amerykańskim hipnoterapeutą Miltonem Ericksonem. Przyjmuje się, że Bandler i Grinder tworzyli NLP modelując pracę i zachowania Fritza Perls’a, Virginii Satir, Miltona Ericksona i jeszcze jednej osoby – Walta Disneya. W późniejszych latach obaj panowie współpracowali jeszcze z wieloma osobami, które wniosły swój wkład w rozwój NeuroLingwistycznego Programowania.


Co dają szkolenia NLP?


Wybierając szkolenie mamy określony cel. Zazwyczaj jest to chęć zmiany na lepsze. Jak chcemy więcej zarabiać, wybieramy szkolenie, które nam to umożliwi. Mogą to być szkolenia sprzedażowe, negocjacyjne, z zarządzania lub tzw. szkolenia twarde. Jak chcemy lepiej dogadywać się z ludźmi wybieramy szkolenie z komunikacji. Są też tacy, którzy niekoniecznie chcą zmiany. Zostali wysłani na szkolenie przez firmę. Ich zmiana nie interesuje, zależy im na zachowaniu pracy.

Niezależnie od motywów działania warto mieć świadomość, że samo się nie zrobi. Trener lub szkoleniowiec mimo posiadanej wiedzy i umiejętności, nie naciśnie za Ciebie czerwonego guzika, który taką zmianę spowoduje. To wymaga zaangażowania, doświadczania, popełniania błędów, których tak bardzo się boimy i odrobinę cierpliwości.

Dlatego szkolenia NLP są nastawione na praktykę. Ważne, aby uczestnicy brali czynny udział w ćwiczeniach, eksperymentowali, doświadczali i uczyli się nowych rzeczy. Oczywiście to czy tak się stanie, zależy nie tylko od uczestników szkolenia, ale również od szkoleniowca, który je prowadzi. Może sztywno trzymać się planu nie reagując na to co się dzieje z grupą, albo modyfikować przebieg treningu w zależności od potrzeb ludzi. Zakładając, że trafisz na szkolenie NLP, gdzie będziesz mógł doświadczać, eksperymentować, ryzykować i popełniać błędy.

Czego nauczysz się na szkoleniu:

 • Będziesz wiedział jak budować porozumienie z inną osobą, nawet z tą z którą do tej pory tego porozumienia nie było.
 • Zaczniesz zwracać uwagę na mowę ciała, ton głosu, oddech i zmiany zachowania.
 • Będziesz prowadził rozmowę tak by inni za Tobą podążali.
 • Nauczysz się jak przewodzić innym.
 • Po kilku zdaniach rozpoznasz: wartości, przekonania i metaprogramy, którymi ludzie kierują się w życiu.
 • Nauczysz się opowiadać bajki, bo w bajkach można schować piękne metafory, gdy mówienie wprost nie działa.
 • Nauczysz się pracy w transie, sam ze sobą, ale też z innymi.
 • Zmienisz swoje negatywne nawyki, na te pożądane.
 • Zastąpisz ograniczające przekonania, budującymi.
 • Dowiesz się jak zmieniać emocje.
 • W końcu przestaniesz się bać przemawiać publicznie, a inni będą chcieli Cię słuchać.
 • Poznasz strategie sukcesu innych ludzi i nauczysz się je modelować.
 • Wyznaczysz śmiały cel i nakreślisz drogę do jego realizacji.


Szkolenia NLP są punktem wyjścia do zmiany, którą chcesz osiągnąć. Jeśli oczywiście chcesz zmiany.


Jakie szkolenia NLP wybrać?

Ćwiczenie na szkoleniu NLP


Może się wydawać, że wyboru dokonujemy świadomie. Gdyby tak było twórcy reklam byliby bezrobotni, a nietrafione zakupy dokonywane pod wpływem emocji by się nie zdarzały. Nieprzypadkowo już od listopada w centrach handlowych słychać świąteczną muzykę, a w supermarketach czuć zapach, który ma nam przypominać o przyjemnych chwilach z dzieciństwa. Wszystko to ma wzbudzić w Tobie pozytywne emocje, które skłonią Cię do zakupu. Wybierasz na podstawie swoich doświadczeń. Gdy coś Ci przypomina o pozytywnych doświadczeniach, łatwiej sięgasz do portfela. Filtrujesz rzeczywistość i wybierasz to co jest zgodne z Twoimi doświadczeniami.

Jednak podjęcie decyzji odbywa się na poziomie nieświadomym. Zazwyczaj w złym stanie podejmujemy gorsze decyzje, mimo że wydaje nam się, że wszystko zostało dobrze przemyślane. Gdy wiele lat temu szukałem szkolenia NLP, uwierzyłem, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki świat po nim się zmieni. Wystarczy na nim być. Nie wystarczyło. Na obietnicach się skończyło. Jednak gdybym tam nie trafił, nie wiedziałbym jak nie należy prowadzić szkoleń. Zresztą na wielu szkoleniach się tego nauczyłem, zanim trafiłem do szkoleniwców, od których chciałem się uczyć.

Być może szkolenia, na które trafiłem i wróciłem z nich z przekonaniem, że wyrzuciłem pieniądze w błoto, Tobie by się spodobały. Być może dostałbyś na nich to czego oczekujesz. Nie znam odpowiedzi na pytanie, jakie szkolenia NLP powinieneś wybrać. Wiem natomiast, że najwięcej się nauczyłem od ludzi, którzy nie bali się eksperymentować na szkoleniach, zmieniać go w zależności od sytuacji w grupie. Prowokowali, żartowali, zmuszali do myślenia i towarzyszyli w zmianie.

Jeżeli chcesz szkoleń, przez który będziesz chciał się prześlizgnąć, wykonując tylko ćwiczenia z kartki, to treningi prowadzone przeze mnie nie są dobrym pomysłem. Jeżeli zależy Ci tylko na certyfikacie, to czas wejść na inną stronę. Jeżeli natomiast szukasz szkoleń gdzie pracuję się, gdzie wprowadzam Cię czasami w dyskomfort, czasami prowokuję, nakłaniam do popełniania błędów, uczę stosowania metafor i towarzyszę w zmianie, to jesteś w dobrym miejscu.


Napisz do mnie: